Livnjaci su na dostojanstven način proslavili 33. obljetnicu obrane Livna i livanjskoga kraja. Središnja svečanost održana je u srijedu 23. travnja a započela je svetom misom u crkvi Svih svetih. Nastavljena je mimohodom u kojem su ratne stjegove nosili livanjski školarci od crkve put Ulice Gabrijela Jurkića preko Trga kralja Tomislava te Ulicom kneza Mutimira do Narodnoga sveučilišta. U prepunoj sveučilišnoj dvorani održana je svečana sjednica Gradskoga vijeća Livna. Nazočili su predstavnici svih razina vlasti kako BiH tako i Hrvatske, između ostalih, predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, dopredsjedatelj Zastupničkog Doma Parlamentarne Skupštine BiH Marinko Čavara, izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja, Stjepan Sučić. Sjednici je nazočio i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović s izaslanstvom. Nazočni su bili članovi brojnih braniteljskih udruga, obitelji poginulih, pripadnici hrvatskih snaga, vojnici, dočasnici, časnici i članovi hrvatskog generalskog zbora, umirovljeni generali i brojni drugi.
Svim nazočnim u ime Gradskoga vijeća Livna obratio se predsjednik Povjerenstva za pitanja branitelja pri Gradskom vijeću Livna Martin Brdar. Evocirao je uspomene na ratna događanja te istaknuo važnost funkcioniranja Gradskoga vijeća Livna s ciljem donošenja i izvršavanja odluka na dobrobit građana.
Gradonačelnik Darko Čondrić je u svom obraćanju zahvalio svima na dolasku posebno istaknuvši branitelje, njihove obitelji, obitelji poginulih kao i sve nazočne generale, časnike, dočasnike i vojnike, pripadnike Hrvatskoga vijeća obrane i Hrvatske vojske. Kazao je da se u ratu uspjelo zbog zajedničkog cilja, cilja slobode, ostanka i opstanka na ovim prostorima. „Danas, svoju budućnost gradimo sami. Zaduženi smo raditi, graditi i izgrađivati naše Livno. Veliku smo žrtvu podnijeli i to ne smijemo nikad zaboraviti“, naglasio je Čondrić. Dodao je da je danas potrebna mudrost uvažavanja različitosti i sposobnost zajedničkog stvaranja bolje životne sredine, te isto tako kazao da vjeruje u nove generacije, mladost kojoj moramo biti od koristi i pomoći. „Osigurali smo im slobodu ali smo dužni osigurati im i svjetlu budućnost. Vjerujući i danas u svoju snagu, prisjećajući se smisla naše borbe, možemo ostvariti pravo na jednak, bolji i sretniji život“, kazao je Gradonačelnik.
Nazočnima se obratila i predsjedateljica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto. Posebno je pozdravila branitelje, obitelji poginulih i pripadnike svih vojnih struktura. Kazala je da su ovakvi događaji prigoda izdignuti se iznad svih razlika bilo da su one osobne, političke, nacionalne ili pak pojedinačni interesi. „Kroz jedinstvo i ujedinjeni pokažimo poštovanje i prema ovakvim događajima, a i prema svemu onom što je interes i cilj ovoga grada a i svakog njegovog stanovnika, na poseban način u vremenima ovih kriza, izazova koje su ne samo na prostoru Bosne i Hercegovine, šire regije, nego i na globalnoj razini”, kazala je Krišto.
Kako je navela, uvjerena je da će svi pokazati dodatnu snagu i mudrost i da će kroz “slobodu koja nam je darovana nastaviti izgrađivati i činiti dobro za bolju budućnost svih naroda u Bosni i Hercegovini.”
“Naravno, naša trajna obveza ostaje da ono što su nas zadužili naši branitelji – da se borimo za legitimna prava hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini, za ostvarenje pune ustavne jednakopravnosti hrvatskog naroda s druga dva naroda u Bosni i Hercegovini, samo tako nijedna žrtva neće biti uzaludna. Nadam se i uvjerena sam da ćemo toga itekako biti svjesni i da ćemo spomen na ove povijesne događaje, trenutke i povijesne činjenice znati itekako čuvati, prenijeti na poseban način na sve one nove generacije koje dolaze, a koje ne pamte i ne sjećaju se svih ovih događaja”, poručila je.
Dodala je kako će nastaviti raditi na izgradnji “prosperitetne, stabilne, pravedne i europske budućnosti Bosne i Hercegovine”.
U okviru proslave 33. Obljetnice obrane Livna na svečanoj sjednici Gradskoga vijeća upriličeno je uručenje odlikovanja livanjskoj brigadi Petar Krešimir IV predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića. Temeljem svojih ustavnih i zakonskih ovlasti Predsjednik Republike Hrvatske donio je Odluku o dodjeli odlikovanja redom Nikole Šubića Zrinskog, za iskazano junaštvo njezinih pripadnika u Domovinskom ratu. Odlikovanje je preuzeo posljednji zapovjednik livanjske brigade Petar Krešimir IV i prvi zapovjednik pukovnije, Boško Dalić. Ratni zastavu nosio je predsjednik Koordinacije Udruga proisteklih iz Domovinskog rata Livna Željko Krišto koji je u ime brigade uputio i riječi zahvale. Odluka o formiranju livanjske brigade donesena je 23. rujna 1991. Dan uoči silovitog napada na Rujane i Čelebić 22. Travnja 1992 Predsjedništvo livanjske Općine dalo joj je ime Petar Krešimir IV. Prvim zapovjednikom brigade postavljen je Ivo Pavić. Tijekom rata poginulo je 114 pripadnika brigade, ranjeno ih je 420.
Po uručenju odlikovanja nazočnima se obratio predsjednik Milanović. „Živimo u vremenima koja nisu razumna i odgovorna nego su mutna, neodgovorna. U takvim vremenima moramo se držati zajedno i mi Hrvati i zajedno i razumno razgovarati i dogovarati s narodima koji su nam blizu“, rekao je Milanović.
Svečanu sjednicu i uručenje odlikovanja svojim nastupom uveličali su članovi Gradske limene glazbe HKUD Dinara s voditeljem Mladenom Jelovićem te solisti Katarina Čolak i Ivan Šušnjar.
U znak sjećanja na sve poginule i umrle branitelja položeni su vijenci i upaljene svijeće na spomeniku poginulima za slobodu hrvatskog naroda. Proslava 33. Obljetnice obrane Livna i livanjskog kraja nastavljena, nakon svečanosti u gradu, nastavljena je u Rujanima i Čelebiću.